Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hatékony tanulás - 4. rész - Koncentráció

Az előző bejegyzésben, ahol a hatékony tanuláson belül a memorizálásról volt szó megígértem, hogy a következő téma a koncentráció lesz. 

Mit is értek koncentráció alatt? Azt, amikor egy adott dologra összpontosítjuk a figyelmünket, egy dologra fókuszálunk és a körülöttünk zajló történéseket figyelmen kívül hagyjuk.

Miért is fontos? Lényegesen gyorsabban végezzük el a feladatainkat, hatékonyabbá tehetjük a felkészülést, pontosabban és precízebben végezzük el azt, amit el kell végeznünk. (Azért is írom így, mert nem csak a tanulásban, hanem az élet más területein is fontos a koncentráció, mint például: munka vagy sport.)

Itt is, ahogy a hatékony tanulás 1. részében is először a külső körülményeket kell megteremteni. Ezek azok a dolgok, amelyek kizökkenthetnek a munkádból. 

Külső tényezők:

Kapcsold ki a tévét, a számítógépet.
A fészbúkot, twittert, instagramot most kicsit felejtsd el.
Szólj a családodnak, hogy mitől-meddig ne zavarjanak.
Telefont halkítsd le.

Belső tényezők:

Mit fogok vacsorára enni?
Hány órára is jelentkeztem be a fodrászhoz?
Én ezt nem tudom megtanulni. Ezt képtelenség.
A Julcsit fel kellene hívni. Olyan rég beszéltünk. Biztos aggódik már, hogy mi van velem.
A Lajosnak tetszhetem?
Miért kell nekem ezt csinálni? Te jó ég...
Hétvégén lesz egy jó buli.. Én meg megint kihagyom, mert hétfőn lesz a vizsga.. Persze, mikor máskor..
Miért nem hív már fel? Pedig megígérte... 
A Panninak mindig olyan jól sikerül minden. Nekem bezzeg.. Csak ötös alá..
Olyan szép az idő, én meg itt vagyok benn a lakásban. 
Stb.

Szóval.. Ki ismer magára? Valami hasonlók játszódnak le a fejünkben, mikor egy adott dologra kellene figyelnünk. Ezeket a belső monológokat el lehet csípni, és elnémítani. Vedd észre, hogy elkalandozott a figyelmed, és szépen engedd el őket. Ha valami nagyon fontos jut eszedbe, akkor írd le egy lapra és majd ha végeztél megcsinálod. Határozd meg az időpontot, hogy mikor fogsz ezekkel foglalkozni. Este lefekvés előtt át tudod gondolni a napi történéseket. Amikor szünetet tartasz nézd meg a telefonod. Hidd el nekem egyre jobban fog menni. 

Ezenkívül két további segítséged lehet a koncentráció növelésében. Az egyik a halk háttérzene, a másik pedig a rendszeres relaxáció. 

A következő részben a relaxáció lesz a téma, annak előnyeiről, elsajátításáról valamint arról, hogy mi minden másban tud még segíteni a rendszeres végzése. :) 

 Az előző bejegyzések a hatékony tanulásról itt találhatod:

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-1-resz

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-2-resz

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanu

0 Tovább

Hatékony tanulás - 2. rész

Kezdjük is az első  tanulási módszerrel. Ez segíteni fog neked abban, hogy az anyagról egy átfogó képet kapj, megértsd az összefüggéseket, és a későbbi memorizálás már jóval könnyebb lesz.  Azt tanácsolom, hogy már most fogj egy könyvet a kezedbe és lépésről-lépésre haladj végig velem az egyes pontokon, amiket leírok.  Nem kell aggódni, nagyon egyszerű lesz. 

Mielőtt nekilátnánk az előző bejegyzésből megfogadtad a tanácsokat? Ha nem akkor mindenképp kezd azzal. Itt találod őket:

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-1-resz

És.. Akkor vágjunk bele.

  1. Vegyél a kezedbe egy könyvet.
  2. Kezdj el megismerkedni az anyaggal: nézd meg a tartalomjegyzéket, és szépen lassan lapozd át a könyvet fejezetek,alfejezetek. Ismerkedj meg a könyv felépítésével, szerkezetével, így kapsz egy képet, hogy miről is fogsz tanulni és amikor részletesebben neki állsz, arra már ismerős lesz a szöveg. Ha van tételsor ezt követően vesd össze a kettőt. Sokszor nem ugyanazon séma alapján rakták össze a kettőt.
  3. Most pedig újból a könyv elejétől kezd és egy-egy kulcsszót ami megragad, húzd alá.

Hát akkor bemelegítettünk. Most pihenj egy picit. Aztán jöhet a következő lépés.

  1. Olvasd el figyelmesen.Húzd alá a fontosabb részeket. Írj bátran a könyvbe. Megérteni próbáld, ne egyből bemagolni. Miért? Mert ha magolsz elfelejted hamar. Ha megérted az összefüggéseket, átlátod az anyagot, akkor sikeresen vizsgázhatsz még akkor is, ha 4-5 napja nem is láttad az adott részt.
  2. Vázlat írás, jegyzetelés. Segíti az anyag elmélyítését, jobb megértését. A kettő közti különbség tulajdonképpen az, hogy míg vázlatot írsz az csak egy-egy szóból áll, addig a jegyzeteléskor a fontosabb mondatokat, szövegrészeket emeled ki és írod le.
  3. Rajzolás.Bármilyen absztrakt fogalomhoz lehet egyszerű ábrákat készíteni. Fogalomfelsoroláshoz ideális.

És végeztünk is az első módszerrel. Hogy ment? Ugye milyen egyszerű? Ahogy észrevehetted eddig még lényegi memorizálás nem történt csak felkészültél arra, hogy mit fogsz tanulni, miből fogsz, mekkora az anyag, mi a lényeg. Ez láthatóan nem rövidíti le a felkészülési idődet, de a felidézésében és a megértésben nagyon sokat segít. Általános- és középiskolásoknak, valamint egyetemistáknak is ugyanúgy bevált ez a módszer.  

Utószóként mik is azok a kulcsszavak? A kulcsszó egy központi fogalomrendszer központi jelentőségű fogalma.

Ha bármilyen kérdésed, észrevételed van, írd meg kommentben. :) 

Legközelebb a memorizálásról lesz szó. 

0 Tovább

Családállítás, mint alternatív terápia

Családállítás a német származású Bert Hellinger nevéhez fűződő terápia. 1980-as évek második felében kezdte el a családfelállítást kidolgozni. Világszerte a 2000-es években terjedt el.

Bert Hellinger szerint van egy közös családi lélek, és ez meghatározott törvényszerűségekkel működik (odatartozás joga, a hely törvénye, a kiegyenlítődés törvénye). Ez a családi mező irányítja az egyén életét. Ha a törvényszerűségek sérülnek akkor az negatív hatással van az emberre úgy, hogy a családi lélek megkezdi a kiegyenlítést, a jóvátételt. Tehát ha probléma van a felmenőknél, akkor a leszármazó az, aki megissza a levét, beindul a lelkiismeret működése, és átveszi a sorsát.

A megbomlott rendszert segít ez a módszer helyreállítani.

De nem csak a család, hanem a különböző szervezetek, csoportok rendszerében is megfigyelhetőek ezek a törvényszerűségek. (Pl. iskolai-, munkaközösség, baleset, lakóközösség). 

A módszer pozitívan segít a következő esetekben:

  • a szülő-gyerek kapcsolat tartós zavarai a felnőttkorban is
  • a felnőttkorban is fájó gyerekkori hiányok, sebek
  • párkapcsolati problémák, kudarcok
  • gyerektelenség, félelem a gyerekvállalástól
  • életviteli nehézségek
  • képességeknél gyengébb teljesítmény, gátoltnak tűnő előmenetel és siker
  • ismétlődő, elhúzódó és/vagy súlyos testi betegségek
  • érthetetlen lehangoltság, depresszió, düh, harag és más nehéz érzelmek
  • alkoholproblémák és más függőségek
  • pszichoterápiás kezelés ellenére fennálló pszichés problémák: hangulatzavarok, öngyilkossági késztetés, szorongás, pánik, evészavarok, alvászavarok, gyerekkori magatartászavarok, teljesítménybeli nehézségek (lehetőleg a kezelő jelenlétében dolgozunk)
  • ismétlődő, és a megoldási próbálkozásoknak ellenálló munkahelyi problémák
  • nehéz élethelyzetek, döntések.

Hogy mi történik egy állításon azt, ha leírnám úgysem hinnéd el. Én sem hittem.. Inkább menj el, próbáld ki. Nálam bevált. 

 

Vettél már részt valamilyen alternatív terápián? 
Miben járult hozzá egy teljesebb élethez? 
Írd meg kommentben itt, vagy a fészbúkon:

https://www.facebook.com/pages/Sz%C3%ADnek-Var%C3%A1zsvil%C3%A1ga/683569471696094?ref=hl&ref_type=bookmark 

0 Tovább

Színek Varázsvilága

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek